راهنما و مستندات محصول فرم ساز پیشرفته RSForm Pro

مشاهده و خرید محصول

موضوع: چگونه فرم را به درگاه بانک متصل کنیم؟

تاریخ ایجاد : 1397/09/29
تاریخ بروزرسانی : 1400/01/22

اگر بخواهیم یکی از ویژگی های منحصر به فرد فرم ساز RSForm Pro را نام ببریم قطعا قابلیت اتصال به درگاه پرداخت خواهد بود؛ اما ادغام یک فرم به درگاه پرداخت چگونه ست و با چه ابزاری می توان این کار را انجام داد؟ در این مقاله مراحل این کار را بصورت گام به گام با هم انجام خواهیم داد.

فرض کنید نیاز دارید یک فرم با تعداد فیلدهای بسیار بالا بسازید و در انتها کاربر پس از تکمیل فرم به درگاه هدایت شود و مبلغی را جهت بیعانه یا حق عضویت یا غیره بپردازد. یا به عنوان مثال فرض کنید می خواهید چند کار به عنوان خدمت به کاربر بدهید و در قبال این خدمات باید از کاربر هزینه دریافت کنید؛ بصورتی که کاربر فرم مربوطه و طراحی شده توسط شما با RSForm را پر کند و بعد از کلیک روی دکمه "ثبت نهایی" وارد درگاه بانکی شده و هزینه را طبق تعریف شما، پرداخت کند؛ و خیلی از مثال پروژه های دیگر که ممکنه برای شما پیش بیاد.

این آموزش صرفا برای پلاگین های بانکی RSForm که توسط وب سایت جومینا مارکت منتشر شده است ، می باشد. پلاگین های بانکی که در جومینا مارکت منتشر شده است بصورت یک سوپر پلاگین یا پلاگین جامع بوده که چندین پلاگین دیگر از جمله :
  • Single Product (درج تک محصول)
  • Multiple Product (درج چندین محصول)
  • Custom Amount (درج مبلغ پرداخت توسط مشتری)
  • Total Price (مبلغ نهایی قابل پرداخت)
خواهد بود.
در این مقاله از پلاگین درگاه بانکی ملت (برای فرم ساز RSForm) جهت نمونه استفاده شده است؛ این مقاله برای تمامی پلاگین های درگاه بانکی که از جومینا مارکت منتشر شده باشد معتبر بوده و می توانید از این مقاله به عنوان راهنما استفاده کنید؛ جهت جستجو تمام پلاگین های بانکی فرم ساز RSForm اینجا کلیک کنید.

 بعد از نصب پلاگین ، به مدیریت "پلاگین ها" رفته و افزونه نصب شده را فعال کنید.

 در گام بعد وارد منوی "تنظیمات" یا پیکربندی در کامپوننت RSForm شوید؛ روی تب "درگاه ملت - جومینا مارکت" کلیک کنید و اطلاعات درگاه ملت خود را که از بانک دریافت کرده اید اینجا وارد کنید؛ نوع پول رایج خود را هم در همین قسمت می توانید انتخاب کنید.

به طور کلی شما می توانید به 3 صورت متفاوت مبلغ قابل پرداخت را در فرم مشخص کنید؛ برای درک بهتر این 3 روش ، یک مثال از کارایی هر کدام در حین توضیح می زنیم تا راحت تر با مفهوم آنها آشنا شوید.

 1. اتصال به درگاه با یک قیمت ثابت

فرض کنید می خواهید یک فرم ثبت نام به همراه پرداخت آنلاین برای :

  • شرکت افراد متقاضی در یک کلاس خاص از آموزشگاه
  • بلیط شرکت در یک همایش یا سمینار خاص
  • پیش فروش یک محصول یا یک کالا
  •  یا غیره ...

 بسازید؛ همان طور که احتمالا متوجه شده اید همه موارد بالا در یک مورد با هم وجه مشترک دارند و آن یک مورد هم ثابت بودن هزینه می باشد؛ یعنی تمامی افراد برای ثبت نام باید یک مبلغ را بپردازند و این مبلغ تحت هیچ شرایطی تغییر نخواهد کرد؛ در چنین شرایطی شما می توانید از گزینه ی "درج یک محصول" استفاده کنید؛

 الف) یک فرم جدید ایجاد کنید.

 ب) عناصر داخل فرم خود را بسازید.

 ج) سپس از لیست جعبه ابزار RSForm و از زیر سر برگ "درگاه ملت - جومینا مارکت" گزینه ی "درج یک محصول" را انتخاب کنید.

 

 در پنجره باز شده و در جزییات ابتدا نام را وارد کنید و در تب "خواص" ، فیلد قیمت را وارد کنید؛ (فیلد قیمت بر اساس نوع واحد پولی درج شود)

 د) از لیست جعبه ابزار RSForm و از زیر سر برگ "درگاه ملت - جومینا مارکت" یک عنصر از نوع "نمایش قیمت کل" ایجاد کنید (بهتر است در بالای دکمه ارسال قرار گیرد).

 نکته: فقط یک عدد از عنصر "درج یک محصول" می توانید در هر فرم قرار دهید و ایجاد تعداد بیشتری از این عنصر باعث تداخل در عملکرد سیستم خواهد شد.

 نکته: فیلد "نمایش در بخش کاربری" قرار گرفته شده در تب "خواص" را می توانید روی خیر تنظیم کنید که فیلد مربوطه در بخش سایت (کاربری) نمایش داده نشود.

 پیشنهاد: می توانید یک عنصر از نوع "نوشته معمولی" جهت توضیح مبلغ دریافتی در فرم قرار دهید.

 

 همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید ، قیمت تحت هیچ شرایطی قابل تغییر نیست اما با یک توضیح بسیار ساده و فیلد "نمایش قیمت کل" (درباره این فیلد در ادامه توضیح داده خواهد شد) توانستیم نحوه و دلیل دریافت قیمت را به کاربر توضیح دهیم.

 2. اتصال به درگاه با انتخاب محصول از لیست کشویی و چک باکس

فرض کنید می خواهید یک فرم ثبت نام به همراه پرداخت آنلاین برای فروش محصولات خود راه اندازی کنید اما انتخاب گزینه سفارش باید به عهده کاربر باشد چرا که هر محصول ممکن است با محصول دیگری متفاوت باشد. به عنوان مثال فرض کنید می خواهید برای ثبت نام کلاس های یک آموزشگاه فرم ثبت نام به همراه پیش پرداخت راه اندازی کنید.

 الف) یک فرم جدید ایجاد کنید.

 ب) عناصر درون فرم خود را بسازید.

 ج) سپس از لیست جعبه ابزار RSForm و از زیر سر برگ "درگاه ملت - جومینا مارکت" گزینه ی "درج چندین محصول" را انتخاب کنید.

 

 در پنجره باز شده و در تب اصلی فیلد نام و عنوان را به دلخواه وارد کنید (نام باید بصورت لاتین وارد شود).

 فیلد آیتم ها : این فیلد جهت ایجاد آیتم های انتخابی برای انتخاب کاربر می باشد. فرمت وارد کردن اطلاعات بصورت زیر می باشد :

 1000000|کلاس خانم ذاکری ، شنبه و سه شنبه ها 10:00 تا 08:00

 ابتدا از سمت راست ، قیمت را بدون هیچ گونه کارکتر اضافه وارد و با علامت | از عنوان جدا می کنیم؛ به تصویر زیر دقت کنید :

 

 تصویر بالا توضیح کاملی برای این فیلد می باشد.

 در همین پنجره لازم دانستیم چند فیلد ضروری و پر استفاده در تب "خواص" را بصورت خلاصه توضیح دهیم :

 چند گانه : این فیلد همان multiple بودن یا قابلیت چند انتخابی بودن محصول می باشد که اگر روی بلی باشد کاربر می تواند بیش از یک مورد را انتخاب کند؛ طبیعی است که اگر کاربر چند گزینه را انتخاب کند ، قیمت همگی با هم جمع خواهد شد (این گزینه فقط زمانی کاربرد خواهد داشت که فیلد "نوع نمایش" روی "کشویی" تنظیم شده باشد).

 روند : این گزینه برای نوع نمایش "چک باکس" کاربر دارد که اگر روی افقی یا عمودی نمایش دادن گزینه ها را مشخص می کند.

 نوع نمایش : این گزینه مشخص می کند که فیلد شما بصورت کشویی (Select) یا بصورن چک باکس (CheckBox) نمایش داده شود.

 بقیه موارد را طبق نیاز خود می توانید مقدار دهی کنید.

  د) از لیست جعبه ابزار RSForm و از زیر سر برگ "درگاه ملت - جومینا مارکت" یک عنصر از نوع "نمایش قیمت کل" ایجاد کنید (بهتر است در بالای دکمه ارسال قرار گیرد).

 حالت نمایش بصورت کشویی (Select) :

 حالت نمایش بصورت چک باکس (CheckBox) :

 

 3. اتصال به درگاه با مبلغ وارد شده توسط کاربر (مشتری)

 فرض کنید نیاز دارید یک فرمی طراحی کنید که در آن کاربران باید مبلغ را بصورت دلخواه وارد کنند اصطلاحا نیاز به یک فرم پرداخت سریع دارید که مبلغ ممکن است هر عددی باشد؛ با پلاگین های بانکی که جومینا مارکت برای فرم ساز RSForm طراحی و منتشر کرده است شما به راحتی می توانید این فرم را طراحی کنید.

 الف) ابتدا یک فرم جدید ایجاد کنید.

 ب) عناصر درون فرم خود را بسازید.

  ج) سپس از لیست جعبه ابزار RSForm و از زیر سر برگ "درگاه ملت - جومینا مارکت" گزینه ی "درج قیمت توسط کاربر" را انتخاب کنید.

 

  د) از لیست جعبه ابزار RSForm و از زیر سر برگ "درگاه ملت - جومینا مارکت" یک عنصر از نوع "نمایش قیمت کل" ایجاد کنید (بهتر است در بالای دکمه ارسال قرار گیرد).

 حال اگر در بخش کاربری فرم خود را مشاهده کنید ، خواهید دید که یک فیلد از نوع متنی ایجاد شده که کاربر می تواند مبلغ دلخواه خود را وارد کند؛

 نکته مهم : فقط یک نوع از این عنصر در هر فرم می توانید ایجاد کنید و در صورت ایجاد تعداد بیشتری از این عنصر ، سیستم دچار تداخل در عملکرد خواهد شد.

 

 حال شاید برای شما سوال شده باشد که چگونه می توانید حداقل مبلغ پرداختی را در این عنصر تعریف کنید ؟

 این کار بسیار ساده و فقط کافی ست مراحل زیر را انجام دهید :

 1. در ویرایش همین عنصر ، روی تب اعتبار سنجی کلیک کنید.

 2. فیلد اجباری را روی "بلی" قرار بدید.

 3. فیلد "نوع معتبر سازی" را روی "Regex" قرار بدید.

 4. یک فیلد جدید با عنوان "نحوه Regex" در زیر همین فیلد ظاهر می شود که با عبارت منظم زیر را در آن قرار دهید :

/^[0-9]{3,}$/

 اگر خیلی ساده بخواهیم عبارت منظم بالا را توضیح دهیم باید اینگونه بگوییم که عبارت [0-9] داره میگه که باید متن وارد شده باید حتما عدد باشد و عبارت {3,} داره میگه تعداد کارکترها حداقل 3 تا باشند؛

 خب اولین عدد 3 رقمی چیست ؟ مطمئنا جواب 100 خواهد شد پس عبارت منظم وارد شده کاربر را مجبور می کند که عددی بزرگتر از 99 را وارد کند؛ حال اگر بجای عدد 3 ، عدد 5 را وارد کنیم چه اتفاقی میوفتد ؟ طبیعتا کاربر باید عددی بزرگتر از 9999 وارد کند.

 در فیلد "پیغام معتبر سازی" هم می توانید متن مناسب برای نمایش به کاربر را بنویسید. در تب "خواص" و زیر منوی ویرایش فرم ، فیلد "استفاده از معتبر سازی ای جکس" را روی بلی قرار بدید تا اعتبار سنجی بدون رفرش صفحه صورت گیرد.

 

نکته بسیار مهم
در تمام 3 روش گفته شده باید عنصر "نمایش قیمت کل" در فرم وجود داشته باشد تا قابلیت ارسال به درگاه فعال شود.
در صورتی که به هر دلیلی موفق به انجام این کار نشدید می توانید سفارش این کار را به عهده جومینا مارکت بسپارید؛ برای سفارش از بخش پشتیبانی می توانید اقدام کنید.