راهنما و مستندات محصول فرم ساز پیشرفته RSForm Pro

مشاهده و خرید محصول

آموزش اتصال RSForm Pro به درگاه بانک

تاریخ ایجاد : 1397/09/29
تاریخ بروزرسانی : 1400/10/11
آموزش زیر با کامپوننت RSForm نسخه 3.0.0 کاملا هماهنگ و سازگار می باشد

اگر بخواهیم یکی از ویژگی های منحصر به فرد فرم ساز RSForm Pro را نام ببریم قطعا قابلیت اتصال به درگاه پرداخت خواهد بود؛ اما ادغام یک فرم به درگاه پرداخت چگونه ست و با چه ابزاری می توان این کار را انجام داد؟ در این مقاله مراحل این کار را بصورت گام به گام با هم انجام خواهیم داد.

فرض کنید نیاز دارید یک فرم با تعداد فیلدهای بسیار بالا بسازید و در انتها کاربر پس از تکمیل فرم به درگاه هدایت شود و مبلغی را جهت بیعانه یا حق عضویت یا غیره بپردازد. یا به عنوان مثال فرض کنید می خواهید چند کار به عنوان خدمت به کاربر بدهید و در قبال این خدمات باید از کاربر هزینه دریافت کنید؛ بصورتی که کاربر فرم مربوطه و طراحی شده توسط شما با RSForm را پر کند و بعد از کلیک روی دکمه "ثبت نهایی" وارد درگاه بانکی شده و هزینه را طبق تعریف شما، پرداخت کند؛ و خیلی از مثال پروژه های دیگر که ممکنه برای شما پیش بیاد.

این آموزش صرفا برای پلاگین های بانکی RSForm که توسط وب سایت جومینا مارکت منتشر شده است ، می باشد و صحت کارایی آنها بصورت 100 درصد تست و اجرا شده است؛ جومینا مارکت مسئولیتی بابت عدم کارکرد صحیح این آموزش بر روی پلاگین های بانکی که در سایت های دیگر منتشر شده است ندارد
در این مقاله از پلاگین درگاه زرین پال (برای فرم ساز RSForm) جهت نمونه استفاده شده است؛ این مقاله برای تمامی پلاگین های درگاه بانکی که از جومینا مارکت منتشر شده باشد معتبر بوده و می توانید از این مقاله به عنوان راهنما استفاده کنید؛ جهت جستجو تمام پلاگین های بانکی فرم ساز RSForm اینجا کلیک کنید.

 ابتدا باید کامپوننت فرم ساز RSForm Pro را روی جوملای خود نصب کنید اگر هنوز موفق به تهیه کامپوننت فرم ساز RSForm Pro نشده اید می توانید از لینک زیر آن را تهیه کنید :

  کامپوننت فرم ساز پیشرفته RSForm Pro

 در مرحله بعد باید پکیج پرداخت RSForm Pro را نصب کنید تا بتوانید قابلیت ایجاد پرداخت در فرم ها را داشته باشید این پلاگین توسط تیم جومینا مارکت فارسی سازی و بصورت هدیه برای عموم منتشر شده است.

بعد از نصب این پلاگین وارد منوی مدیریت پلاگین ها در جوملای خود شوید و پلاگین نصب شده را فعال کنید (نام پلاگین نصب شده : سیستم - پلاگین پرداخت RSForm Pro!)

 

  در گام بعد وارد منوی "تنظیمات" یا پیکربندی در کامپوننت RSForm شوید؛ روی تب "پرداخت" کلیک کنید و اطلاعات مربوط به تنظیمات پلاگین نمایش داده شود؛ به تصویر زیر دقت کنید :

 

  1. واحد پولی : متن نماد واحد پولی انتخاب شود مانند ریال یا تومان
  2.  جدا کننده هزارگان : عبارت جدا کننده بین هزارگان وارد شود مثلا کاما (,) وارد شود عدد نشان داده شده در فرم بدین صورت است : 1,000,000
  3.  جدا کننده اعشاری : عبارت کننده کننده بین اعداد اعشاری و اعداد غیر اعشاری
  4.  تعداد اعشار : مشخص کنید آیا مبلغ ها شامل اعشار خواهند شد یا خیر
  5.  ساختار قیمت محصول : نحوه چینش قرارگیری قیمت و واحد پولی و نام محصول در فرم ها؛ از 3 عبارت {currency} به معنای واحد پولی ، {price} به معنای قیمت و {product} به معنای نام آیتم یا محصول استفاده می شود
  6.  ساختار مجموع کل : نحوه چینش قیمت کل با واحد پولی در فرم می باشد که از 2 عبارت {currency} به معنای واحد پولی ، {price} به معنای قیمت استفاده می شود

بعد از اینکه تنظیمات مورد نیاز خود را به دلخواه خود انجام داده اید می توانید پلاگین پرداخت بانکی که مد نظرتان است را نصب کنید ما در این آموزش به دلیل ماهیت آموزشی داشتن این مقاله و دارا بودن قابلیت sandbox ، از پلاگین پرداخت RSForm به درگاه زرین پال استفاده می کنیم.

 این پلاگین پرداخت به علاوه تمام پلاگین های بانکی RSForm Pro منتشر شده در وب سایت جومینا مارکت به عنوان هدیه بصورت رایگان در اختیار عموم قرار گرفته است و فقط کافی است آن را دانلود و نصب نمایید.

 بعد از نصب پلاگین درگاه زرین پال RSForm آن را از منوی پلاگین ها در جوملا خود فعال کنید سپس وارد منوی "تنظیمات" یا پیکربندی در کامپوننت RSForm شوید؛ مشاهده می کنید که یک تب جدید با نام "زرین پال" اضافه شده است؛ روی آن کلیک کنید تا تنظیمات پلاگین را مشاهده کنید. به تصویر زیر دقت کنید :

 

  1.  مرچنت : کد مرچنت (Merchant) دریافت شده از زرین پال را در این قسمت وارد کنید
  2.  درگاه تست : اگر این گزینه روی بلی باشد ، از درگاه sandbox زرین پال بجای درگاه واقعی ان استفاده خواهد شد
  3.  درگاه زرین گیت : اگر این گزینه روی بلی باشد و حساب کاربری شما در زرین پال قابلیت زرین گیت بودن را داشته باشد ، درگاه شما حالت زرین گیت به خودش خواهد گرفت
  4.  واحد پولی : متناسب با واحد پولی فرم تان این گزینه را انتخاب کنید

 تا اینجا ما تنظیمات 2 پلاگین مربوطه را انجام داده ایم پس در مرحله بعد از بخش مدیریت وارد ویرایش فرمی که می خواهیم به درگاه وصل شود ، می شویم (یا یک فرم جدید ایجاد کنید)

 وقتی از بخش مدیریت وارد ویرایش یک فرم شوید ، سمت چپ یک منوی کناری می بینید که در زیر سربرگ "پرداخت" گزینه هایی برای شما قابل نمایش است؛ به تصویر زیر دقت کنید :

 

 f

1. تک محصول

فرض کنید می خواهید یک فرم ثبت نام به همراه پرداخت آنلاین برای :

- شرکت افراد متقاضی در یک کلاس خاص از آموزشگاه
- بلیط شرکت در یک همایش یا سمینار خاص
- پیش فروش یک محصول یا یک کالا
 - یا غیره ...

 بسازید؛ همان طور که احتمالا متوجه شده اید همه موارد بالا در یک مورد با هم وجه مشترک دارند و آن یک مورد هم ثابت بودن هزینه می باشد؛ یعنی تمامی افراد برای ثبت نام باید یک مبلغ را بپردازند و این مبلغ تحت هیچ شرایطی تغییر نخواهد کرد؛ در چنین شرایطی شما می توانید از گزینه ی "تک محصول" استفاده کنید؛

 - یک فرم جدید ایجاد کنید.
 - عناصر داخل فرم خود را بسازید.
 - سپس از لیست جعبه ابزار RSForm و از زیر سر برگ "پرداخت" گزینه ی "تک محصول" را انتخاب کنید.
 در پنجره باز شده و در جزییات ابتدا نام را وارد کنید و در تب "خواص" ، فیلد قیمت را وارد کنید؛ (فیلد قیمت بر اساس نوع واحد پولی درج شود)
 - از لیست جعبه ابزار RSForm و از زیر سر برگ "پرداخت" یک عنصر از نوع "مجموع کل" ایجاد کنید. (بهتر است در بالای دکمه ارسال قرار گیرد)
 - از لیست جعبه ابزار RSForm و از زیر سر برگ "پرداخت" یک عنصر از نوع "انتخاب درگاه" ایجاد کنید - دقت کنید که آپشن "نمایش در بخش کاربری" روی بلی تنظیم شده باشد.
 - از لیست جعبه ابزار RSForm و از زیر سر برگ "پرداخت" یک عنصر از نوع "(پرداخت) زرین پال" ایجاد کنید (نام این گزینه ممکن است متناسب با نوع بانک متفاوت باشد مانند ملت ، ملی و ...) این فیلد از نوع مخفی می باشد که وجود آن برای اتصال به درگاه ضروری می باشد و شما می توانید حتی چند پلاگین درگاه نصب کنید تا در لیست کشویی یا دکمه رادیویی فیلد انتخاب درگاه نمایش داده شوند و یوزر به دلخواه خود یکی از آنها را انتخاب کند.

 

  نکته: فقط یک عدد از عنصر "تک محصول" می توانید در هر فرم قرار دهید و ایجاد تعداد بیشتری از این عنصر باعث تداخل در عملکرد سیستم خواهد شد.

پیشنهاد: می توانید یک عنصر از نوع "نوشته معمولی" جهت توضیح مبلغ دریافتی در فرم قرار دهید.

 

 همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید ، قیمت تحت هیچ شرایطی قابل تغییر نیست اما با یک توضیح بسیار ساده و فیلد "مبلغ کل" (درباره این فیلد در ادامه توضیح داده خواهد شد) توانستیم نحوه و دلیل دریافت قیمت را به کاربر توضیح دهیم. اما نکته حائز اهمیت این است که فیلد "تک قیمت" ظاهری خوبی ندارد و ممکن است بخواهید حالت نمایش آن را در فرم غیر فعال کنید در این صورت فقط گزینه "نمایش در بخش کاربری" را روی خیر تنظیم کنید.

 2. اتصال به درگاه با انتخاب یک یا چند محصول از لیست کشویی و چک باکس

فرض کنید می خواهید یک فرم ثبت نام به همراه پرداخت آنلاین برای فروش محصولات خود راه اندازی کنید اما انتخاب گزینه سفارش باید به عهده کاربر باشد چرا که قیمت هر محصول ممکن است با محصول دیگری متفاوت باشد. به عنوان مثال فرض کنید می خواهید برای ثبت نام کلاس های یک آموزشگاه فرم ثبت نام به همراه پیش پرداخت راه اندازی کنید.

 - یک فرم جدید ایجاد کنید.

 - عناصر درون فرم خود را بسازید.

 - سپس از لیست جعبه ابزار RSForm و از زیر سر برگ "پرداخت" گزینه ی "چند محصول" را انتخاب کنید.

 در پنجره باز شده و در تب اصلی فیلد نام و عنوان را به دلخواه وارد کنید (نام باید بصورت لاتین وارد شود).

 فیلد آیتم ها : این فیلد جهت ایجاد آیتم های انتخابی برای انتخاب کاربر می باشد. فرمت وارد کردن اطلاعات بصورت زیر می باشد :

 1000000|کلاس خانم ذاکری ، شنبه و سه شنبه ها 10:00 تا 08:00

 ابتدا از سمت راست ، قیمت را بدون هیچ گونه کارکتر اضافه وارد و با علامت | از عنوان جدا می کنیم؛ به تصویر زیر دقت کنید :

 

 تصویر بالا توضیح کاملی برای این فیلد می باشد.

 در همین پنجره لازم دانستیم چند فیلد ضروری و پر استفاده در تب "خواص" را بصورت خلاصه توضیح دهیم :

 چند گانه : این فیلد همان multiple بودن یا قابلیت چند انتخابی بودن محصول می باشد که اگر روی بلی باشد کاربر می تواند بیش از یک مورد را انتخاب کند؛ طبیعی است که اگر کاربر چند گزینه را انتخاب کند ، قیمت همگی با هم جمع خواهد شد.

 نوع نمایش : این گزینه مشخص می کند که فیلد شما بصورت کشویی (Select) یا بصورن چک باکس (CheckBox) یا بصورت دکمه رادیویی (Radio Button) نمایش داده شود.

 بقیه موارد را طبق نیاز خود می توانید مقدار دهی کنید.

- از لیست جعبه ابزار RSForm و از زیر سر برگ "پرداخت" یک عنصر از نوع "مجموع کل" ایجاد کنید (بهتر است در بالای دکمه ارسال قرار گیرد).

 حالت نمایش بصورت کشویی (Select) :

 حالت نمایش بصورت چک باکس (CheckBox) :

 

 3. اتصال به درگاه با مبلغ وارد شده توسط کاربر (مشتری)

 فرض کنید نیاز دارید یک فرمی طراحی کنید که در آن کاربران باید مبلغ را بصورت دلخواه وارد کنند اصطلاحا نیاز به یک فرم پرداخت سریع دارید که مبلغ ممکن است هر عددی باشد؛ با پلاگین های بانکی که جومینا مارکت برای فرم ساز RSForm طراحی و منتشر کرده است شما به راحتی می توانید این فرم را طراحی کنید.

 - ابتدا یک فرم جدید ایجاد کنید.

 - عناصر درون فرم خود را بسازید.

 - سپس از لیست جعبه ابزار RSForm و از زیر سر برگ "پرداخت" گزینه ی "مبلغ دلخواه" را انتخاب کنید.

 - از لیست جعبه ابزار RSForm و از زیر سر برگ "پرداخت" یک عنصر از نوع "مجموع کل" ایجاد کنید. (بهتر است در بالای دکمه ارسال قرار گیرد)

 حال اگر در بخش کاربری فرم خود را مشاهده کنید ، خواهید دید که یک فیلد از نوع متنی ایجاد شده که کاربر می تواند مبلغ دلخواه خود را وارد کند؛

 نکته مهم : فقط یک نوع از این عنصر در هر فرم می توانید ایجاد کنید و در صورت ایجاد تعداد بیشتری از این عنصر ، سیستم دچار تداخل در عملکرد خواهد شد.

 

 حال شاید برای شما سوال شده باشد که چگونه می توانید حداقل مبلغ پرداختی را در این عنصر تعریف کنید ؟

 این کار بسیار ساده و فقط کافی ست مراحل زیر را انجام دهید :

 در ویرایش همین عنصر ، روی تب اعتبار سنجی کلیک کنید.

 فیلد اجباری را روی "بلی" قرار بدید.

 فیلد "نوع معتبر سازی" را روی "Regex" قرار بدید.

 یک فیلد جدید با عنوان "نحوه Regex" در زیر همین فیلد ظاهر می شود که با عبارت منظم زیر را در آن قرار دهید :

/^[0-9]{3,}$/

 اگر خیلی ساده بخواهیم عبارت منظم بالا را توضیح دهیم باید اینگونه بگوییم که عبارت [0-9] داره میگه که باید متن وارد شده باید حتما عدد باشد و عبارت {3,} داره میگه تعداد کارکترها حداقل 3 تا باشند؛

 خب اولین عدد 3 رقمی چیست ؟ مطمئنا جواب 100 خواهد شد پس عبارت منظم وارد شده کاربر را مجبور می کند که عددی بزرگتر از 99 را وارد کند؛ حال اگر بجای عدد 3 ، عدد 5 را وارد کنیم چه اتفاقی میوفتد ؟ طبیعتا کاربر باید عددی بزرگتر از 9999 وارد کند.

 در فیلد "پیغام معتبر سازی" هم می توانید متن مناسب برای نمایش به کاربر را بنویسید. در تب "خواص" و زیر منوی ویرایش فرم ، فیلد "استفاده از معتبر سازی ای جکس" را روی بلی قرار بدید تا اعتبار سنجی بدون رفرش صفحه صورت گیرد.

 

نکته بسیار مهم
در تمام 3 روش گفته شده باید عناصر "مجموع کل و انتخاب درگاه" در فرم وجود داشته باشند تا قابلیت ارسال به درگاه فعال شود.
در صورتی که به هر دلیلی موفق به انجام این کار نشدید می توانید سفارش این کار را به عهده جومینا مارکت بسپارید؛ برای سفارش از بخش پشتیبانی می توانید اقدام کنید.