راهنما و مستندات محصول مدیریت تیکتینگ RSTicket Pro

مشاهده و خرید محصول

چگونه RSTicket را به پیامک متصل کنیم

تاریخ ایجاد : 1399/10/06
تاریخ بروزرسانی : 1401/03/17

یکی از قدرتمند ترین سیستم های تیکتینگ تو جوملا می تونیم کامپوننت RSTicket رو نام ببریم که با امکانات قدرتمند و در عین حال با طراحی ساده تونسته جای خودش رو در بین وبمستران جوملایی باز کند.

 در این آموزش ما میخوایم به شما نحوه اتصال این کامپوننت تیکتینگ ، به سامانه پیامک رو آموزش بدیم؛ برای این کار شما باید ابتدا کامپوننت RSTicket رو نصب داشته باشید و سپس پلاگین مرتبط با این موضوع رو تهیه و روی جوملای خود نصب کنید.

 جهت تهیه این 2 افزونه می تونید با کمک لینک های زیر وارد صفحه جزییات آنها شوید و بعد از تهیه و نصب روی جوملای خود ادامه ی آموزش را مطالعه کنید :

 1. کامپوننت مدیریت تیکتینگ RSTicket Pro

 2. پلاگین اتصال RSTicket Pro به پیامک

 بعد تهیه این 2 افزونه گام به گام مراحل زیر را انجام دهید :

 گام اول

 ابتدا مطمئن شوید پلاگین مربوط به ارسال پیامک RSTicket فعال شده باشد

 

 گام دوم

 به بخش کاربران جوملا در مسیر منوی کاربران » مدیریت ، بروید و از منوی سمت راست گزینه "گروه های فیلد" را انتخاب کنید.

 سپس یک گروه بسازید.

 

 گام سوم

 در همان قسمت که هستید از منوی سمت راست گزینه "فیلدها" را انتخاب کنید سپس مطابق تصویر زیر یک فیلد با عنوان "موبایل" بسازید. این فیلد قرار است فیلد موبایل سیستم کاربران جوملای شما را تامین کند تا سیستم از شماره موبایل درون این فیلد به عنوان اطلاع رسانی پیامک استفاده

 ------

 ------

 

نکنه بسیار مهم : لطفا توجه کنید که در فیلد 'نام' حتما باید عبارت 'mobile' وارد شود در غیر اینصورت سیستم ارسال پیامک با مشکل مواجه خواهد شد.
نکته مهم : بعد از یک بار ذخیره فیلد در تب مجوزها باید همه آیتم های سطح public یا همان مهمان را مطابق تصویر روی مجاز قرار دهید.

گام چهام

 یک یا چند کارشناس باید ایجاد کنید برای این کار در همین بخش کاربران جوملا ، از منوی سمت راست گزینه "کاربران" را انتخاب کنید و سپس از بالا سمت راست گزینه جدید را بزنید و یک کاربر با سطح دسترسی ثبت نام یا Registered بسازید. دقت کنید که فیلد موبایل کارشناس باید شماره موبایل وی پر شود.

 

 گام پنجم

 از بخش مدیریت جوملا ، وارد کامپوننت RSTicket شوید و سپس وارد منوی اعضاء شوید سپس از بالا سمت راست گزینه "جدید" را بزنید و یک کارشناس جدید ثبت کنید

 

 نکته بسیار مهم در این قسمت این می باشد که اگر شما کارشناس را طوری تنظیم کنید که تیکت جدید به وی اختصاص نیابد ، پیامک برای وی ارسال نخواهد شد؛ به عنوان مثال فرض کنید شما کارشناسی با نام X را برای دپارتمان Pre Sales ایجاد کردید و اولویت تیکت را روی گزینه "زیاد" قرار دادید (3 نوع اولیت وجود دارد 1.کم 2.متوسط 3.زیاد)؛ باید در نظر داشته باشید که فقط تیکت هایی که برای دپارتمان Pre Sales با اولیت زیاد ایجاد شوند به کارشناس X اختصاص خواهد یافت و فقط همین تیکت هایی که به این کارشناس اختصاص باید قابلیت ارسال پیامک برای وی میسر خواهد بود.

 نکته مهم دوم این است که گزینه "بصورت اوتوماتیک تیکت به وی اختصاص نیابد" را باید روی خیر تنظیم کنید.

 در نهایت نتیجه این بخش این است که اگر تیکت جدیدی که ارسال می شود به یک کارشناس بصورت اوتوماتیک اختصاص نیابد ، پیامک برای کارشناس ارسال نخواهد شد.

 گام ششم

 وارد بخش پلاگین ها از مسیر > منوی افزونه ها » پلاگین ها ، شوید و در کادر جستجو عبارت "sms" را جستجو کنید که باید در نتایج جستجو یک پلاگین با عنوان "System - RSTickets To SMS" نشان داده شود (لطفا دقت کنید ممکن است نام متفاوتی داشته باشد فلذا متکی به عنوان گفته شده نباشید ولی نام عنصر این پلاگین rsticketsms می باشد).

 وارد تنظیمات پلاگین گفته شده شوید و بنا به نیاز خود از تب اول شروع به تنظیم کردن آنها کنید :

 تب اول : تنظیم پیامک مشتری

 اگر گزینه "فعال باشد" روی بلی تنظیم شود ، سیستم در مواقع ای که باید پیامک به مشتری ارسال شود ، متون تنظیم شده ی شما را به مشتری ارسال خواهد کرد.

 کادر متن "متن پیام تیکت جدید" برای زمانی است که یک تیکت جدید از سمت مشتری به سایت ایجاد شود.

 کادر متن "پیام هنگام پاسخ کارشناس" برای زمانی است که یک کارشناس به تیکت پاسخ دهد.

 عبارت های جایگزین در متن پیامک مشتری عبارت است از :

1. {customer_name} : با نام مشتری جایگزین خواهد شد
2. {tracking} : با کد پیگیری تیکت جایگزین خواهد شد
3. {time} : با تاریخ و زمان ارسال تیکت جایگزین خواهد شد
4. {subject} : با عنوان تیکت جایگزین خواهد شد
تب دوم : تنظیم متن پیامک کارشناس

اگر گزینه "فعال باشد" روی بلی تنظیم شود ، سیستم در مواقع ای که باید پیامک به کارشناس ارسال شود ، متون تنظیم شده ی شما را به کارشناس ارسال خواهد کرد.

 کادر متن "متن پیام تیکت جدید" برای زمانی است که یک تیکت جدید از سمت مشتری به سایت ایجاد شود.

 کادر متن "پیام هنگام پاسخ مشتری" برای زمانی است که یک مشتری به تیکت پاسخ دهد.

 فیلد گزینه "شماره موبایل مدیر ارشد" : این فیلد زمانی کاربرد دارد که شما بخواهید سیستم تمام اطلاع رسانی هایی که مربوط به کارشناسان می باشد را فقط به یک شماره ارسال کند فلذا اگر شما در این فیلد شماره موبایلی را پُر کنید ، تمام اطلاع رسانی های پیامکی RSTicket به این شماره موبایل ارسال خواهد شد و هیچ کارشناسی پیامک اطلاع رسانی دریافت نخواهد کرد.

 عبارت های جایگزین در متن پیامک مشتری عبارت است از :

1. {customer_name} : با نام مشتری جایگزین خواهد شد
2. {tracking} : با کد پیگیری تیکت جایگزین خواهد شد
3. {time} : با تاریخ و زمان ارسال تیکت جایگزین خواهد شد
4. {subject} : با عنوان تیکت جایگزین خواهد شد
 تب سوم : تنظیمات وب سرویس پیامک

 در این تب باید اطلاعات پنل پیامکی خود را که شامل ( 1.نام کاربری پنل 2.کلمه عبور پنل 3.خط تبلیغاتی اختصاصی ) می باشد را وارد کنید. اگر هنوز موفق به تهیه پنل پیامک نشدید می توانید از شرکت پیامک ایرانیان به نشانی www.ir-payamak.com اقدام به تهیه پنل پیامک کنید.

توجه بسیار مهم : پلاگین اتصال RSTicket به پیامک در حال حاضر بصورت پیشفرض به پنل پیامک ایرانیان به نشانی ir-payamak.com و شرکت فراپیامک و تمام زیر نمایندگان این 2 شرکت متصل می باشد. برای اتصال به شرکتی غیر از موارد ذکر شده باید api وب سرویس تغییر یابد.

 ارسال پیامک برای مهمان

خب تا بدین لحظه تنظیمات ضروری برای ارسال پیامک انجام شده است منتها یک مورد باقی مانده که ممکن است بعضی از کاربران به این چالش برخورد کنند و ما سعی کردیم به بهترین شکل ممکن این چالش را حل کنیم.

 موضوع این است که تنظیماتی که تا الان گفتیم مربوط به زمانی است که ارسال تیکت برای اعضاء ثبت نام شده باشد یعنی کاربر ابتدا باید از بخش ثبت نام جوملا ، ثبت نام کرده باشد سپس اقدام به ارسال تیکت کند چرا که فیلد موبایل از بخش ثبت نام جوملا از وی دریافت شده است اما RSTicket یک آپشن بسیار خوبی که دارد این است که مهمان می تواند تیکت ارسال کند!

 خب اینجا یک نکته ریزی وجود دارد ان هم این است که مهمان فقط برای بار اول نیاز به لاگین نداره در واقع RSTicket تمام کاربران مهمانی که تیکت ارسال می کنند را بصورت خودکار به عضویت سایت در می آورد؛ بصورت پیشفرض هم ایمیل کاربر به عنوان نام کاربری و کلمه عبور بصورت تصادفی ساخته شده و به ایمیل کاربر ارسال خواهد شد.

 اما این کاربران هم قابلیت دریافت پیامک را دارند به شرطی که تنظیماتی که در ادامه به شما عرض می کنیم را انجام دهید.

 وارد بخش مدیریت RSTicket از بخش مدیریت جوملا شوید و وارد منوی "دپارتمان" شوید؛ جلوی هر دپارتمان یک دکمه با نام "فیلد سفارشی" وجود دارد (مطابق تصویر زیر)

 

 برای هر دپارتمانی که بخواهید می توانید فیلد سفارشی ایجاد نمایید؛ خب ما الان برای این آموزش نیاز داریم یک فیلد سفارشی موبایل ایجاد کنیم مطابق تصویر زیر اقدام به ایجاد یک فیلد سفارشی موبایل کنید :

 

 نکته حائز اهمین این است که باید در گزینه "فیلد سفارشی" عبارت mobile تایپ شود در غیر این صورت سیستم به درستی کار نخواهد کرد.

 نوع را هم روی فیلد متنی قرار دهید.

 ضروری بودن یا نبودن فیلد سفارشی به نظر خودتان بستگی دارد اما پیشنهاد می کنیم اگر ارسال تیکت در سایت شما برای اعضاء ثبت نامی می باشد ، نیازی به ساخت این فیلد سفارشی نیست.

اگر فیلد سفارشی موبایل را برای دپارتمان ایجاد کنید و کاربر هم آن را موقع ایجاد تیکت پُر کند ، اطلاع رسانی پیامک به شماره موبایلی که در فیلد سفارشی موبایل دپارتمان دریافت شده ارسال خواهد شد. اما اگر کاربر آن را پر نکند سیستم به شماره موبایلی که در هنگام ثبت نام از کاربر دریافت شده ، ارسال خواهد کرد.

 با تشکر

 تیم آموزشی جومینا مارکت